Yılın ikinci yarısı için Ozon’un mali sonuçları: Ozon Pazaryerinin cirosu 2023 yılının ikinci çeyreğinde 2,2 kat büyüdüMOSKOVA RUSYA - Media OutReach - 29 Ağustos 2023 - Türkiye'de aktif bir şekilde faaliyet gösteren Rusya'nın e-ticaret öncüsü ve pazaryeri Ozon, 2023 yılının ikinci çeyreğine ait denetlenmemiş mali sonuçları açıkladı.

Sipariş hacminin hızla artış göstermesiyle ve sadık alıcı tabanı sayesinde 2023 yılının 2. yarısındaki hizmetlerde dahil, satış cirosu (GMV) 373 milyar rubleye (yıllık bazda +%118) kadar yükseldi. Türkiye'deki satıcılarda dahil olmak üzere, satıcıların gerçekleştirdikleri satışlar yıllık bazda neredeyse 2,4 kat daha hızlı bir artış gösterdi. Pazaryerinin cirosundaki payları ise %86,6 (%6,5'lik bir artışla) seviyelerine ulaştı.

Mevcut eğilimlere ve duruma dayanarak, Ozon 2023 yılının tamamı için tahminlerini artırıyor ve hizmetlerde dahil, GMV'in yıllık bazda %80-90 oranında artmasını öngörüyor.

Ozon'da verilen siparişlerin sayısı, Nisan-Haziran 2023 tarihleri arasında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %131'lik bir artış göstererek 209 milyara ulaştı.

Aktif alıcı sayısı geçen yıla kıyasla üçte birlik bir oranda daha fazla artış gösterdi. 30 Haziran 2023 tarihi itibariyle satıcıların ürünleri 39,5 milyon alıcı tarafından sipariş edildi. Bu sayı geçen sene 30.7 milyondu. Sipariş sıklığı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %55 oranında büyüdü ve her aktif alıcı başına yıllık 17 siparişe ulaştı.

İkinci çeyrekte elde edilen gelir yıllık bazda %61 arttı ve hizmet gelirlerindeki yaklaşık iki katlık bir artış sebebiyle ve doğrudan satışların tekrar canlandırılmasıyla birlikte 94 milyar rubleyi aştı. Girişimci tabanındaki ve satışlarında (3P) yaşanan önemli büyüme, Ozon'un hizmet gelirini 57 milyar rubleye çıkarmasına olanak sağladı (2022 yılının ikinci çeyreğine kıyasla +%88'lik bir artışla).

30 Haziran 2023 tarihi itibariyle nakit, eşdeğerleri ve kısa vadeli banka mevduatları 74,6 milyar rubleye yükseldi. Brüt kar, yıllık bazda %13 oranında arttı ve 10,1 milyar rubleye ulaştı. Düzeltilmiş EBITDA 0,1 milyar ruble olarak gerçekleşti ve GMV oranında (hizmetlerde dahil) 2022 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında neredeyse hiçbir değişiklik olmadı.
Hashtag: #Ozon

发行人全权负责对本公告的内容
Ozon Global (Turkey)
2023 yılının ikinci çeyreğinin sonuna gelindiğinde, Çin'den ve Türkiye'den satışa sunulan ürün yelpazesi neredeyse 2 kat arttı ve 38 milyon ürün adedini aştı. Bu bölgelerden gerçekleştirilen günlük sipariş sayısı rapor döneminde günlük bazda 38 bini geçti.

Türkiye'de Ozon'un iş birliğiyle yürütülen teslimat hizmeti sayesinde pazaryeri, Türkiye'den Rusya'ya gerçekleştirilen teslimat süresini 5-10 güne kadar kısaltmayı başardı.

2023 yılında Türkiye'deki pazaryerinin ana hedefleri hakkında konuşurken, Ozon Global Turkey Direktörü Hazal Maras şunları belirtti: "2023 yılındaki asıl hedefimiz, satıcı sayısını artırmak ve aynı zamanda ürün kategorilerini ve seçeneklerini genişletmektir. Türkiye'de, ikinci yarıda GMV'deki büyümeyi %80 artırmayı planlıyoruz. Lojistik maliyetlerini azalttık ve Türkiye'den gelen satıcılar için Rusya pazarına erişimi artırdık."
来源:

Ozon

类别:

Technology

阅读:

Simplified Chinese

发布于:

29 Aug 2023

过去的新闻稿

更多

联系 Media OutReach Newswire

立即联系我们